Aktualności

 • Marzanny, gaiki i palmy - drugie spotkanie Niedzielnej Szkółki Tradycji
  Marzanny, gaiki i palmy - drugie spotkanie Niedzielnej Szkółki Tradycji

  Zima od najdawniejszych czasów była dla gospodarzy najtrudniejszym czasem.

 • Ścieżki do niepodległości w powiecie legionowskim
  Ścieżki do niepodległości w powiecie legionowskim

  Pomysłodawcy cyklu wykładów mają nadzieję, że prelekcje o historii lokalnej  pozwolą lepiej zrozumieć młodzieży ważne wydarzenia na drodze do niepodległości naszej Ojczyzny.

 • Myślę o Niepodległości - zaczęliśmy cykl warsztatów
  Myślę o Niepodległości - zaczęliśmy cykl warsztatów

  Wystartował cykl warsztatów artystyczno-historycznych pn. "Myślę o Niepodległości" organizowany przez Izbę Pamięci i Tradycji Rybackich w Serocku przy współpracy z prowadzącą warsztaty panią Betiną Dubiel, animatorką kultury, reżyserem, specjalistą z dziedziny teatru.

 • "Jak zapusty, to zapusty" - ostatkowo w Izbie Pamięci i Tradycji
  "Jak zapusty, to zapusty" - ostatkowo w Izbie Pamięci i Tradycji

  Do poszukiwania ludowej obrzędowości Serocka skłonili nas mieszkańcy gminy, z którymi spotykaliśmy się przy okazji różnego rodzaju przedsięwzięć, związanych z historią miasta i gminy. To właśnie te niezwykłe, wzruszające, często zabawne wspomnienia naszych mieszkańców stały się impulsem do zainicjowania cyklu spotkań, podczas których będziemy zbierać najpiękniejsze regionalne zwyczaje i obrzędy.

   

 • -
  Wspominamy jubileusz 600-lecia

  600-lecia nadania praw miejskich Serockowi, to niezwykły jubileusz. Z jego obchodami wiązało się wiele znaczących wydarzeń przygotowanych przez serocki samorząd, mieszkańców i sympatyków miasta.

 • Dyniowy festyn w Stanisławowie
  Dyniowy festyn w Stanisławowie

  Święto Dyni w Stanisławowie ma już 5-letnią tradycję. Tegoroczny dyniowy festyn zorganizowany przez Radę Sołecką przy współudziale strażaków miejscowej OSP zgromadził wielu gości. Wśród nich znaleźli się uczestnicy konkursów i zawodów, których to popularne, ozdobne i niezwykle zdrowe warzywo nie tylko zachwycało wielkością, kształtami, kolorystyką, ale również inspirowało do tworzenia kulinarnych przysmaków czy dyniowych rzeźb.

 • -
  Wspomnienia z wykopalisk archeologicznych w Jadwisinie

  Dziesięć lat temu, w poniedziałek ósmego października na teren pól należących do Instytutu Aklimatyzacji i Hodowli Roślin w Jadwisinie wkroczyli archeolodzy. Badania w roku 2007 podjęto z uwagi na realne zagrożenie ze strony poszukiwaczy-amatorów, stale przeszukujących ten teren a także z powodu intensywnej działalności rolniczej, która prowadzi do nieodwracalnego zniszczenia przedmiotów znajdujących się zarówno na powierzchni, jak i w głębi ziemi. 

 • Zmiany w harmonogramie pracy Izby Pamięci i Tradycji Rybackich

  Informujemy, że od 1 października 2017 r. do 30 kwietnia 2018 r. Izba Pamięci i Tradycji Rybackich otwarta będzie:

  w każdy czwartek w godz. 10:00-15:00
  pierwszy weekend miesiąca (sobota, niedziela) w godz. 12:00-17:00

 • Piknik jakiego w Serocku jeszcze nie było
  Piknik jakiego w Serocku jeszcze nie było

  W roku jubileuszu 600-lecia nadania praw miejskich Serockowi poprzez różnego rodzaju przedsięwzięcia zabieramy Państwa w historyczną podróż przez dzieje naszego miasta, które – jak wiemy – sięgają Średniowiecza. Piknikiem Historycznym, 30 lipca, chcieliśmy w szczególny sposób uczcić tegoroczną rocznicę, powracając do średniowiecznego, napoleońskiego i międzywojennego Serocka.  

 • Przy Izbie Pamięci posadzono drzewo 600-lecia
  Przy Izbie Pamięci posadzono drzewo 600-lecia

  Przy Izbie Pamięci i Tradycji Rybackich w Serocku posadzono jedno z drzew 600-lecia.

 • 168. rocznica urodzin Witolda Zglenickiego
  168. rocznica urodzin Witolda Zglenickiego

  168 lat temu, 6 stycznia 1850 roku, w Starej Wargawie koło Kutna, na świat przyszedł Witold Leon Julian Zglenicki. Syn Konstantego Zglenickiego i Weroniki z Załusków Skotnickiej.

 • 113 rocznica urodzin artysty rzeźbiarza Karola Tchorka
  113 rocznica urodzin artysty rzeźbiarza Karola Tchorka

  Karol Tchorek urodził się w 1904 roku w Serocku, w biednej rodzinie, jako syn Szczepana, mechanika w tartaku. Mając niecałe 16 lat, uczestniczył w wojnie 1920 r. Po wojnie został w Warszawie, gdzie uczył się rzemiosła artystycznego. 

 • 136 rocznica urodzin Picassa
  136 rocznica urodzin Picassa

  25 października obchodzimy 136 rocznicę urodzin Pabla Picasso. Z tej okazji przypominamy, iż ten sławny malarz gościł w Serocku. Domek, w którym się zatrzymał stoi do dziś, na ogrodzeniu budynku znajduje się tabliczka przypominająca o wizycie artysty. 

   

 • Izba Pamięci i Tradycji Rybackich
  Izba Pamięci i Tradycji Rybackich

  Izba Pamięci i Tradycji Rybackich w Serocku, to samorządowa instytucja o charakterze muzealnym.