136 rocznica urodzin Picassa

25 października 1881 roku, w hiszpańskiej Maladze urodził się Pablo Picasso, właściwie Pablo Diego José Francisco de Paula Juan Nepomuceno María de los Remedios Cipriano de la Santísima Trinidad Ruiz y Picasso. Artysta malarz, rzeźbiarz, grafik oraz ceramik, współtwórca nurtu w malarstwie – kubizmu. Jeden z najwybitniejszych artystów XX wieku, jego obrazy, na aukcjach sięgają setek milionów dolarów! 

Picasso w 1948 roku przyjechał do Polski, do Wrocławia, na Światowy Kongres Intelektualistów w Obronie Pokoju. Planował trzydniowy pobyt, ostatecznie spędził w naszym kraju dwa tygodnie. Zwiedzał m.in. Warszawę. Jego przewodnikami po ruinach miasta było małżeństwo Helena i Szymon Syrkusowie – architekci, prywatnie przyjaciele malarza. 
Syrkusowie, w latach 30. XX wieku kupili drewniany domek letniskowy w Serocku, nad samą Narwią, przy ul. Rybaki 1. W tym właśnie, niewielkim, drewnianym domku, na zaproszenie pary - 5 września 1948 roku, gościł Pablo Picasso. Wiemy, że był zachwycony krajobrazem, łowił ryby, kąpał się w Narwi, zrywał owoce a wieczorem namalował portret Mercedes - córki Manuela Sancheza Arcasa ministra kultury w radzie Republiki Hiszpanii, który był jednym z inicjatorów zaproszenia Picassa do Polski.
Domek, w którym gościł Picasso stoi do dziś, na ogrodzeniu budynku znajduje się tabliczka przypominająca o wizycie artysty. Od 1992 roku Pablo Picasso patronuje jednej z ulic w Serocku. 

Wszystkich, którzy chcieliby zobaczyć jaki Serock podziwiał Picasso, jak wtedy wyglądał domek Syrkusów i krajobraz wokół niego, zapraszamy do Izby Pamięci i Tradycji Rybackich. Znajdziecie tu m.in. kolorowe zdjęcia autorstwa Henry’ego N. Cobba z 1947 roku. O zdjęciach i ich autorze napiszemy już wkrótce.  

wstecz

Powrót do topu strony