Główna treść strony 2018

37. rocznica wprowadzenia w Polsce stanu wojennego

13 grudnia 1981 roku, na wniosek  Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego wprowadzony został w Polsce stan wojenny. Dziś obchodzimy 37. rocznicę tego wydarzenia. 
O wprowadzeniu stanu wojennego poinformował gen. Wojciecha Jaruzelskiego na antenie Polskiego Radia. Przemówienie nadano o godzinie 6 rano. "Zwracam się dziś do Was jako żołnierz i jako szef rządu polskiego. Zwracam się do Was w sprawach wagi najwyższej. Ojczyzna nasza znalazła się nad przepaścią".
W trakcie trwania stanu wojennego obowiązywała godzina policyjna - od 22 do 6 rano, wyjazd poza miejsce zamieszkania możliwy był wyłącznie z przepustką, cenzurowano korespondencję, nie działały telefony.  Poza "Trybuną Ludu" i "Żołnierzem Wolności" nie wydawana była żadna prasa, zawieszono działalność wszystkich organizacji społecznych i kulturalnych, nie odbywały się zajęcia w szkołach i na wyższych uczelniach. Internowanych zostało łącznie 10131 działaczy związanych z „Solidarnością” a życie straciło około 40 osób, w tym 9 górników z kopalni „Wujek” podczas pacyfikacji strajku. Stan wojenny został zawieszony 31 grudnia 1982 roku, a zniesiono go 22 lipca 1983 roku.

W środę 12 grudnia 2018 r. polski Sejm przyjął uchwałę ku czci ofiar stanu wojennego. 
”W nocy z 12 na 13 grudnia 1981 roku reżim generała Wojciecha Jaruzelskiego wprowadził w Polsce stan wojenny. Wojskowa Rada Ocalenia Narodowego wysłała na ulice czołgi wraz z jednostkami wojska, milicji obywatelskiej, ZOMO, ORMO oraz funkcjonariuszy SB. Komunistyczna władza chciała zniszczyć wolnościowego ducha narodu polskiego" - napisano w uchwale.  
 

wstecz