Główna treść strony 2018

Wspominamy jubileusz 600-lecia nadania Serockowi praw miejskich

Wspominamy jubileusz 600-lecia

600-lecia nadania praw miejskich Serockowi, to niezwykły jubileusz. Z jego obchodami wiązało się wiele znaczących wydarzeń przygotowanych przez serocki samorząd, mieszkańców i sympatyków miasta.

Już w 2016 roku wykonane zostały dwa murale. Pierwszy – przy ulicy św. Wojciecha - jest symboliczną wizją historii Serocka, którego początki sięgają średniowiecza. Drugi – przy ulicy Kościuszki przedstawia flisaka na tratwie płynącej po rzece Narew. Postać flisaka jest symbolem mieszkańca Serocka – tego dawnego, którego życie codzienne i działalność koncentrowały się wokół rzeki i tego obecnego, zapatrzonego w symbole miasta powstałe dzięki jego przodkom: grodzisko, kościół, ratusz. Na tych symbolach oparty został projekt logotypu towarzyszącego jubileuszowi 600-lecia, którym opatrzono gminne materiały promocyjne.

W listopadzie 2016 roku zorganizowaliśmy konferencję naukowo – historyczną „Serock i Mazowsze na przestrzeni wieków”. Dziesięciu znanych i cenionych naukowców zaprezentowało wówczas wieloaspektowe podejście do historii Serocka jako grodu i miasta mazowieckiego w perspektywie od średniowiecza do okresu odzyskania przez Polskę niepodległości.

Jubileuszowy rok, 2017, zaczęliśmy wielkim koncertem inauguracyjnym. Na zaproszenie burmistrza do gościnnego Hotelu Narvil Conference & Spa przybyło sześciuset mieszkańców Serocka, którzy obejrzeli widowiskową rewię musicalową.

Serocki jubileusz towarzyszył również Zgromadzeniu Związku Miast Polskich, zorganizowanemu w marcu 2017 roku w hotelu Narvil. Samorządowcy z całej Polski gratulowali gospodarzom sukcesu związanego z rozwojem Serocka oraz składali życzenia z okazji jego wielkiego święta.

29 kwietnia spotkaliśmy się na uroczystej Sesji Rady Miejskiej poświęconej obchodom 600-lecia nadania Serockowi praw miejskich. Samorząd miasta i gminy nadał jej szczególną rangę  zapraszając znamienitych gości,z przedstawicielem kancelarii Prezydenta RP na czele. Nie szczędzono komplementów serockim włodarzom gratulując rozkwitu  miasta i gminy, dostrzegając jej zrównoważony rozwój. Wiele serdecznych słów uznania przekazano również społeczności lokalnej, która bierze czynny udział w życiu społecznym, gospodarczym, kulturalnym i sportowym gminy, wpływając na jej integrację, a także na budowanie pozytywnego wizerunku. Zaangażowani w działania dla dobra społeczności serockiej zostali odznaczeni Medalem za Zasługi dla Miasta i Gminy Serock.

Po uroczystej sesji w towarzystwie zacnych gości i mieszkańców dokonano uroczystego posadzenia, w parku miejskim, jednego z sześciuset Drzew 600-lecia. Mamy nadzieję, że ta okazała sadzonka dębu będzie świadkiem następnych wieków historii naszego miasta.

Na serockim rynku została umieszczona Kapsuła Czasu, do której przedstawiciele różnych środowisk złożyli swoje przesłania, listy, wiersze i pamiątki. W 2056 roku, w 1100 (tysiąc setną) rocznicę urodzin św. Wojciecha, będą mogli obejrzeć je przyszli mieszkańcy Serocka.

Odsłonięta została też tablica, umieszczona na ścianie serockiego ratusza, upamiętniającą jubileusz 600-lecia nadania Serockowi praw miejskich.

30 kwietnia podczas uroczystej Mszy świętej Biskup Płocki Piotr Libera przekazał na ręce burmistrza Miasta i Gminy Serock, Sylwestra Sokolnickiego, dekret papieski, potwierdzający patronat św. Wojciecha nad miastem. Dokument ten jest ważnym elementem w budowaniu tożsamości lokalnej i stanowi piękną klamrę tego wielowiekowego patronatu.

Po Eucharystii, wśród wielu gości i mieszkańców została otwarta Izba Pamięci i Tradycji Rybackich – placówka o charakterze muzealnym, w której za pomocą multimedialnej ekspozycji opowiadamy historię miasta, gminy i okolic. Przygotowanie ekspozycji było wielkim dziełem szerokiego grona osób oraz efektem współpracy z wieloma instytucjami z całej Polski i zagranicy.

7 maja serocki jubileusz uczcili amatorzy aktywności fizycznej. Dzieci, młodzież i dorośli pobiegli w widowiskowym biegu 600-lecia. Ubrani w niebieskie, białe, czerwone i żółte koszulki utworzyli wielką flagę w barwach gminy Serock.

Festyn z okazji Święta Patrona Serocka św. Wojciecha, który w jubileuszowym roku odbył się 27 maja, poprzedził barwny korowód mieszkańców w strojach nawiązujących do różnych wydarzeń  i postaci z dziejów miasta i gminy…. Podczas festynu na rynku, odbyła się inscenizacja przekazania praw miejskich przez księcia mazowieckiego Janusza I Starszego w 1417 roku, koncert piosenek 600-lecia, a na koniec, jako gwiazda wieczoru wystąpił zespół Blue Cafe.

Wyjątkowym wydarzeniem jubileuszowym był Piknik Historyczny - 30 lipca – podczas którego grupy rekonstrukcyjne z okresów: średniowiecznego, napoleońskiego, niepodległościowego i  międzywojennego w symboliczny sposób odtworzyły, w różnych częściach serockiego rynku, ważne okresy z historii miasta.

Jubileuszowy kalendarz imprez zwieńczyło Święto Dyni, które 7 października odbyło się tradycyjnie w Stanisławowie. Wybraliśmy tam Dynię 600-lecia. Jej właściciel, mieszkaniec Borowej Góry, wyrzeźbił w dyni okolicznościowy logotyp i herb Serocka.

Obchodom towarzyszyło również wiele akcji promocyjnych.

Uruchomiliśmy stronę internetową www.historia.serock.pl  i wydaliśmy niezwykły kalendarz ścienny na 2017 r. z dwunastoma fotografiami stanowiącymi montaż zdjęć współczesnych z historycznymi. Miesięcznik Informator Gminy Serock zyskał nowy layout. Ukazują się w nim wywiady z mieszkańcami, którzy chcą podzielić się swoimi wspomnieniami o dawnym Serocku.

Jubileusz jest widoczny również w małej architekturze miasta. W centrum i przy obwodnicy, billboardy promocyjne ukazały się w jubileuszowej oprawie,

W ramach wspomnianej wcześniej akcji Drzewo 600-lecia rozdaliśmy mieszkańcom i instytucjom 600 drzew, które stanowić będą żywe pomniki pamięci o naszym jubileuszu.

Na pamiątkę tegorocznych obchodów w serockim Urzędzie Pocztowym można było nabyć okolicznościową kartkę, i ostemplować ją świątecznym datownikiem. Mieszkańcom Serocka rozdawaliśmy pamiątkowe naklejki na samochody, i wybitą specjalnie na tę okoliczność monetę - serockiego dukata.
 
Przy ratuszu miejskim można było oglądać wystawę outdoorową „600 lat doświadczeń”, a na stronie internetowej film historyczny opowiadający o historii Serocka oraz o budowanym przez jego mieszkańców potencjale. Film powstał przy udziale mieszkańców.

Do wielkiego świętowania przyłączyły się również gminne placówki oświatowe. Szkoła Podstawowa im. Mikołaja Kopernika w Serocku przeprowadziła Innowację pedagogiczną "Serock – miasto moje, a w nim...” - przez cały rok uczniowie poznawali historię miasta. W czasie majowego finału Innowacji mieliśmy okazję, obejrzeć niezwykły spektakl ukazujący dzieje flisaków i serockiej Barbary. W ramach innowacji powstały także publikacje, które można obejrzeć w bibliotece szkolnej i miejskiej. Szkoła ma również swoją kapsułę czasu. Uczniowie wraz z nauczycielami zakopali ją na 50 lat.

Także serockie przedszkolaki poznawały historię miasta, biorąc udział w spacerach z przewodnikiem oraz w zajęciach przygotowanych przez wychowawców. Zwieńczeniem programu "Serock widziany oczami przedszkolaka" było wydanie publikacji o tym samym tytule, w której zaprezentowano prace plastyczne dzieci, ukazujące najważniejsze miejsca historyczne w mieście. Dzieci zasadziły również przy przedszkolu Drzewo 600-lecia.

Członkowie Serockiej Akademii Seniora zaprosili w czerwcu przyjaciół z okolicznych miast i gmin aby razem z naszą społecznością uczcili Jubileusz 600-lecia. Goście obejrzeli serockie zabytki i atrakcyjne miejsca, słuchali wykładu  „Życie z rzeki i nad rzeką” oraz koncertu „Powróćmy jak za dawnych lat”.

W interesujący sposób serocki jubileusz postanowili uczcić również mieszkańcy Zegrza. Z ich inicjatywy na ścianie jednego z lokalnych garaży powstał mural przedstawiający historię Zegrza od roku 1821. Mural zajmuje powierzchnię 200m2.

23 listopada 2017 roku w Ośrodku Orange Szkolenia odbyło się spotkanie podsumowujące jubileusz 600-lecia nadania praw miejskich Serockowi. Było to również miejsce promocji pokonferencyjnego wydania publikacji „Serock i Mazowsze na przestrzeni wieków – studia z okazji 600-lecia nadania Serockowi praw miejskich”, zawierającej zbiór zaprezentowanych wykładów, dokumentów, ikonografii.

Na zakończenie obchodów jubileuszu 600-lecia nadania Serockowi praw miejskich, 25 grudnia 2017 roku, ukazał się w Internecie utwór poświęcony Serockowi. To finałowe, muzyczne wydarzenie tegorocznego jubileuszu, jest dziełem przedstawicieli społeczności lokalnej.

Serockie wydarzenia, objęte patronatem Prezydenta RP relacjonowane były przez ogólnopolskie media. Nasze miasto pokazano w cyklu programu „Zakochaj się w Polsce”, mówiono o nim w radiu, pisano w prasie. Wiele działań odbyło się w ramach projektu Stolica Kultury Mazowsza, którą w tym roku był Powiat Legionowski. Relacje filmowe z wydarzeń jubileuszu 600–lecia nadania Serockowi praw miejskich można obejrzeć na Youtubie na kanale Kronika Serocka.


Dziękujemy za wspólne świętowanie.

Obejrzyj wykłady z konferencji historycznej - TUTAJ

Film historyczno - promocyjny - TUTAJ

Film podsumowujący obchody - TUTAJ

Zobacz listy gratulacyjne i pamiątki przekazane z okazji 600-lecia - TUTAJ

Wystawa "600 lat doświadczeń" i "Wystawa podsumowująca obchody 600-lecia" - TUTAJ

Podziękowanie za wspólne świętowanie - TUTAJ

wstecz

Powrót do topu strony