Główna treść strony 2018

Ścieżki do niepodległości w powiecie legionowskim

Muzeum Historyczne w Legionowie we współpracy z Izbą Pamięci i Tradycji Rybackich w Serocku przygotowało cykl wykładów w szkołach podstawowych na terenie gminy Serock związanych z 100. rocznicą odzyskania niepodległości przez Polskę.

„Ścieżki do niepodległości w powiecie legionowskim” – to tytuł prelekcji dr. Mirosława Pakuły z legionowskiego muzeum. Podczas spotkań są przedstawiane wydarzenia jakie miały miejsce na naszym terenie w okresie od Powstania Kościuszkowskiego w 1794 r.  do odzyskania wolności w 1918 r. Dr Pakuła przypomina mało znane fakty z historii lokalnej, jak choćby walki koło Zegrza w 1831 r., czy koncentrację uciekinierów przed branką do rosyjskiego wojska w 1863 r. w Karolinie. Dużą uwagę poświęca również okresowi wojen napoleońskich i budowie twierdzy w Serocku. Interesującym punktem prelekcji są  informacje na temat pobytu w Zegrzu Południowym i Białobrzegach Legionów Polskich w latach 1916-1918. Wykłady kończą się omówieniem wydarzeń z listopada 1918 r. – przejmowaniem koszar w Jabłonnie i Zegrzu przez Polską Organizację Wojskową.

Pomysłodawcy cyklu wykładów mają nadzieję, że prelekcje o historii lokalnej  pozwolą lepiej zrozumieć młodzieży ważne wydarzenia na drodze do niepodległości naszej Ojczyzny.

wstecz

Powrót do topu strony