100-lecie szkolenia kadr łączności WP w Zegrzu - prelekcja w Izbie Pamięci

13 września 2019 r. mija 100 lat od utworzenia ośrodka szkolenia żołnierzy łączności w Zegrzu – placówki, która odegrała znaczącą rolę w przygotowaniu oficerów, podoficerów i szeregowych do zadań realizowanych w czasie pokoju, ale przede wszystkim w czasie wojny.
 
Łącznościowcy przyczynili się z pewnością do sukcesu w wojnie polsko-rosyjskiej w latach 1919-1921, między innymi prowadząc radionasłuch Rosjan, który umożliwił poznanie ich planów.

Trudnym egzaminem była kampania 1939 r. Po klęsce próbowano dochodzić przyczyn wadliwego działania systemu łączności. Z pewnością nie była to wina tysięcy żołnierzy łączności,  raczej tych, którzy decydowali o oparciu systemu dowodzenia na wyższych szczeblach o cywilną sieć stacjonarną oraz o niewłaściwym wyposażeniu wysokich szczebli dowodzenia w nowoczesne środki łączności.

Po II wojnie światowej, bojowy sprawdzian łącznościowców nastąpił dopiero podczas misji pokojowych i stabilizacyjnych. Szczególnie działanie łączności w Polskich Kontyngentach Wojskowych w Iraku i Afganistanie dowiodło właściwego wyszkolenia oficerów i podoficerów łączności. Misje w tych krajach były też poligonem doświadczalnym dla systemu i sprzętu łączności. Wnioski z misji zostały uwzględnione w programach szkolenia specjalistów łączności.

100 lat funkcjonowania ośrodka szkolenia żołnierzy łączności w Zegrzu, to olbrzymi dorobek. Prowadzono w tym czasie setki prac naukowo-badawczych, wdrożono wiele nowych rozwiązań w sprzęcie, systemach łączności oraz w formach i metodach szkolenia, rozbudowywano bazę szkoleniową i logistyczną. Jednak największym sukcesem jest z pewnością około 87 tysięcy doskonale wyszkolonych oficerów, podoficerów i szeregowych, którzy dobrze służyli i służą Ojczyźnie. Absolwenci zegrzyńskiej szkoły stanowili i stanowią trzon wojsk łączności Rzeczypospolitej Polskiej.

Główne obchody 100. rocznicy powstania ośrodka odbyły się w czwartek 12 września w Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki w Zegrzu. Z kolei w niedzielę 15 września o godz. 15.00  zapraszamy do Izby Pamięci i Tradycji Rybackich w Serocku na prelekcję ppłk. rez. Mieczysława Hucała pt. „100 lat szkolenia kadr łączności Wojska Polskiego w Zegrzu”.
  • Zaproszenie na prelekcję

wstecz

Powrót do topu strony