Główna treść strony 2021

Zapraszamy na spacer Śladami Twierdzy Napoleońskiej

W ramach tegorocznej Nocy Muzeów, Izba Pamięci i Tradycji Rybackich w Serocku zaprasza na spacer z przewodnikiem – śladami twierdzy napoleońskiej. Dr Mirosław Pakuła pokaże najciekawsze i najlepiej zachowane pozostałości twierdzy, która w latach 1806-1811 budowana była na terenie Serocka.

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, ze względów organizacyjnych prosimy jednak o zapisywanie się telefonicznie. Dzieci i młodzież do 16. roku życia zapraszamy z dorosłym opiekunem. Numer pod który należy dzwonić: 22 768 32 95 (Izba Pamięci, w godzinach otwarcia). 
Proponujemy cztery terminy:

  • 15 maja (sobota) godz. 12.00 i 15.00
  • 16 maja (niedziela) godz. 9.00 i 12.00

Proponowana wycieczka wpisuje się w działania prowadzone przez Izbę, których celem jest przypomnienie postaci francuskiego Cesarza, w przypadającą w 2021 roku 200. rocznicą jego śmierci, a przede wszystkim przypomnienie związku Napoleona z naszym miastem.

W tym celu przygotowana została również wystawa plenerowa, którą oglądać można na rynku, tuż obok ratusza.
W syntetyczny sposób przedstawiona została postać i losy Bonapartego, wpływ jego polityki na losy narodu polskiego, ale przede wszystkim plany i decyzje dotyczące budowy twierdzy na terenie Serocka i jego przekształcenia w miasto garnizonowe. Wystawa jest ponadto świetnym wprowadzeniem w czasy Napoleona zachęcamy więc wszystkich do czytania i oglądania, również tych z Państwa którzy nie będą mogli wziąć udziału w wycieczce.
Ale wycieczka i wystawa to nie koniec majowych propozycji Izby Pamięci.
15 maja, o godzinie 15.00, w ramach Spotkań z Historią, na kanale Izby na YouTube oraz na Facebookowej stronie Izby, premierowo zaprezentowany zostanie film Twierdza napoleońska w Serocku, który przypomni historię jej powstania. Serdecznie zachęcamy wszystkich do oglądania, również tych z Państwa, którzy wezmą udział w spacerze śladami twierdzy napoleońskiej, prezentowane w filmie ujęcia z lotu ptaka będą świetnym uzupełnieniem wycieczki!

I jeszcze dla przypomnienia – Izba Pamięci jest znów otwarta dla zwiedzających!
Od początku maja działa w trybie letnim, a to oznacza, że otwarta jest pięć dni w tygodniu.
Zapraszamy w środy i czwartki w godzinach 10.00 – 15.00 oraz w piątki, soboty i niedziele w godzinach 11.30 – 17.30, z wyłączeniem dni ustawowo wolnych od pracy.
Do zobaczenia!  

  • Zaproszenie na wycieczkę z terminem i numerem telefonu

wstecz