Główna treść strony Szlaki wodne Mazowsza

Szlaki wodne Mazowsza

Największe rzeki Mazowsza doczekały się pierwszej od ponad 40 lat mapy turystycznej, promującej aktywną turystykę i wypoczynek nad wodą. Mapa jest uzupełnieniem wydawanych przez miasta i gminy (położone wzdłuż Bugu, Narwi i Wisły) lokalnych przewodników i map, zachęcających do korzystania z bogatych ofert organizatorów turystyki aktywnej, wypożyczalni kajaków, żaglówek i rowerów, pensjonatów i gospodarstw agroturystycznych. Na mapie oraz w jej części opisowej zamieszczone zostały żeglowne i turystyczne szlaki wodne, obiekty infrastruktury wodnej (porty, tamy, kanały, elektrownie wodne itp.), przystanie żeglugi pasażerskiej i jachtowej, kąpieliska, wypożyczalnie sprzętu wodnego, baza noclegowa, informacje przyrodnicze (parki narodowe, krajobrazowe, obszaru Natura 2000, rezerwaty itp.).

A największą atrakcją turystyczną Mazowsza jest Turystyczna Kraina Jeziora Zegrzyńskiego, której mapa wraz z opisem znajduje się na rewersie mapy. Wydawcą mapy jest Fundacja Teraz Mazowsze, specjalizująca się w promocji atrakcji przyrodniczych i historycznych Mazowsza (wydawca m.in. Mazowieckiego Szlaku Literackiego  i Szlaku  Bitwy Warszawskiej 1920 roku).
Mapę można otrzymać w jednym z certyfikowanych punktów informacji turystycznej na Mazowszu oraz w czasie wakacji na statkach ALBATROS, pełniących rolę Mobilnych Punktów Informacji Turystycznej na Jeziorze Zegrzyńskim. Mapa została wydana dzięki dofinansowaniu ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego (więcej na terazmazowsze.eu).