Główna treść strony 2022

Niebezpieczna misja biskupa Wojciecha

W 2022  r. obchodzimy 1025. rocznicę śmierci Świętego Wojciecha, patrona Serocka. Misjonarz został zabity przez Prusów 23 kwietnia 997 r. Decyzja o podróży na pogańskie ziemie z zamiarem chrystianizacji była odważna. Misja okazała się bardzo niebezpieczna – zakończyła się tragicznie.


W drodze na ziemie Prusów
Biskup Wojciech, w towarzystwie przyrodniego brata Radzima-Gaudentego i księdza Boguszy-Benedykta oraz w eskorcie 30 wojów, ruszył ze stolicy państwa księcia Bolesława wczesną wiosną 997 r. Po opuszczeniu Gniezna misjonarze udali się do Wyszogrodu (dziś Fordonu, dzielnicy Bydgoszczy), a następnie posuwając się wzdłuż Wisły, minęli Świecie, Laskowice, Osiek, Skórcz i Starogard. Dotarli do Gorzędzieja, dziś małej wsi położonej nad Wisłą na południe od Tczewa. Tu Wojciech głosił Ewangelię miejscowej ludności. Na pamiątkę tego wydarzenia zbudowano drewniany kościół, a w XIII w. murowaną świątynię stojącą do dzisiaj. 
W dalszej części podróży duchowni dotarli do Gdańska. Według tradycji na dzisiejszym Wzgórzu Świętego Wojciecha odbył się masowych chrzest. Na szczycie wzgórza stoi do dziś gotycka kapliczka św. Wojciecha. Misjonarze opuścili Gdańsk już bez eskorty wojów – zaczęła się najniebezpieczniejsza część podróży. Wojciech i jego towarzysze mieli ruszyć na wschód – na ziemie pruskie.


Na ziemi pogan
Trójka duchownych płynęła łodzią z Zalewu Wiślanego na południe. Minęła Elbląg, Jezioro Drużno i wysiadła na wyspie koło wsi Bągart – tu nastąpiło pierwsze spotkanie z Prusami. Misjonarze nie mogli się porozumieć z poganami - Prusowie kazali im odpłynąć. Wojciech z towarzyszami zacumowali na przeciwnym brzegu rzeki Dzierzgonki, ale następnego dnia ruszyli w dalszą podróż na południe. 
Wysiedli w pobliżu wsi Pachoły k. Dzierzgonia i odprawili Mszę Świętą. Gdy zmęczeni podróżą zasnęli, zaskoczył ich oddział uzbrojonych Prusów przybyłych z pobliskiego grodu Cholin. Biskupa Wojciecha raniono oszczepem i wszystkich misjonarzy zawleczono do grodu. Tam pruski kapłan odciął głowę Wojciecha toporem, wbił ją na kij i wystawił na drodze. Radzima-Gaudentego i Boguszę-Benedykta uwolniono i to oni zawiadomili księcia Bolesława o śmierci Wojciecha. Bolesław wykupił ciało męczennika i sprowadził do Gniezna. Dwa lata po śmierci Wojciecha ogłoszono świętym.


Kult Świętego Wojciecha w Serocku
Trudno jest dziś określić od kiedy Serock związany jest z kultem Św. Wojciecha. Na najstarszych pieczęciach miejskich widnieje jego wizerunek jako patrona miasta. Od 1995 r. biskup znowu znajduje się w herbie Serocka. Z kolei w 2015 r. miejscy radni podjęli uchwałę, wyrażając wolę ustanowienia Św. Wojciecha patronem Miasta i Gminy Serock. Jeśli chodzi o serocki kościół - wiemy, że do roku 1618 patronował mu właśnie Św. Wojciech, a od 1 kwietnia 2006 r. w serockiej świątyni znajdują się relikwie męczennika. Jedenaście lat później serocczanie otrzymali dekret papieski potwierdzający patronat Św. Wojciecha nad miastem.


Z okazji 1025. rocznicy śmierci patrona miasta pracownicy Izby Pamięci i Tradycji Rybackich  w Serocku przygotowali film dokumentalny pt. „Szlakiem misji Św. Wojciecha do Prusów”. Premiera na fanpejdżu Izby na Facebooku oraz w Youtube, już 22 kwietnia, o godzinie 15.00! 

 • Gorzędziej – tu Św. Wojciech odprawił Mszę. W XIII w. w...
  Gorzędziej – tu Św. Wojciech odprawił Mszę.
  W XIII w. w miejscu ceremonii postawiono obecny kościół
 • Wzgórze Św. Wojciecha w Gdańsku – miejsce masowego chrztu...
  Wzgórze Św. Wojciecha w Gdańsku – miejsce masowego chrztu oraz pierwszy grób misjonarza
 • Relikwie Świętego (fragment palca) w kościele w Świętym...
  Relikwie Świętego (fragment palca) w kościele w Świętym Gaju – miejsce śmierci Wojciecha
 • Święty Wojciech – obraz Mihala Kovacsa, 1855 r. (Dobo...
  Święty Wojciech – obraz Mihala Kovacsa, 1855 r. (Dobo Istvan Varmuzeum w Egerze)

wstecz