Główna treść strony Kościół w Woli Kiełpińskiej

Kościół pw. św. Antoniego w Woli Kiełpińskiej – świątynia z konieczności

Za powstaniem świątyni w Woli Kiełpińskiej stoi przypadek. Gdyby nie konieczność przeniesienia siedziby parafii Zegrze pod koniec XIX w., to pewnie kościoła w tym miejscu by nie było. Dziś już nikt już nie wyobraża sobie wsi bez tej wspaniałej świątyni.
W ostatnim dziesięcioleciu XIX w. dziedziczka dóbr ziemskich Zegrze Jadwiga Radziwiłłowa z domu Krasińska musiała sprzedać Rosjanom teren Zegrza pod budowę twierdzy.  Ponieważ na tym obszarze znajdował się też kościół, siedziba parafii, zaszła konieczność budowy nowej świątyni. Lokalizację kościoła zaproponowali Jadwiga i Maciej Radziwiłłowie i podarowali działki położone przy Trakcie Białostockim w Woli Kiełpińskiej.


Świątynię wybudowano w latach 1895-1899. Projektantem nowego miejsca modlitwy był Konstanty Wojciechowski, znany z budowy kaplicy Kronenbergów w Warszawie. 30 lipca 1899 r. odbyła się konsekracja świątyni. Do nowego kościoła przeniesiono trumny i epitafia Krasińskich z Zegrza.


Świątynia bez większego uszczerbku przetrwała I wojnę światową i wojnę z bolszewikami w 1920 r. Szczególnie dotkliwe dla świątyni były walki rosyjsko-niemieckie na jesieni 1944 r. Na początku 1945 r. wierni wzięli się za porządkowanie i naprawianie świątyni. 
Kościół jest murowany z cegły, otynkowany, postawiony w stylu neobarokowym, jednonawowy z transeptem. Ściany wnętrza rozczłonkowane pilastrami toskańskimi. W ołtarzu głównym znajduje się obraz Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny a w bocznych św. Judy Tadeusza i Serce Jezusa. Elewacja zewnętrzna rozczłonkowana pilastrami toskańskimi. Fasada trójosiowa z ryzalitem zwieńczonym szczytem z trójkątnym przyczółkiem. W szczycie znajduje się kartusz ze „Ślepowronem” - herbem Krasińskich.

  • Kościół w Woli Kiełpińskie
  • Kościół w Woli Kiełpińskie
  • Kościół w Woli Kiełpińskie
  • Kościół w Woli Kiełpińskie