Główna treść strony Kościół w Zegrzu

Kościół pw. Matki Boskiej Fatimskiej w Zegrzu – świątynia o wielu obliczach

Dzisiejszy kościół garnizonowy w Zegrzu to nowoczesna budowla. Historia zarówno miejscowości, jak parafii oraz świątyni sięga jednak średniowiecza. W miejscowości istniało kilka kolejnych kościołów katolickich a nawet cerkiew.
Pierwsza wzmianka o parafii pochodzi z 1367 r. W czasie prac wykopalisk prowadzonych w 2017 r. odkryto kamienne fundamenty budowli, prawdopodobnie pierwszego kościoła.


Murowany kościół powstał w 1758 r. Ufundował go Antoni Krasiński, dziedzic Zegrza. Kościół istniał do końca XIX w. kiedy teren przejęli Rosjanie pod budowę twierdzy i rozebrali go zamierzając wybudować cerkiew. 
Prawosławna świątynia została poświęcona w 1899 r. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości i utworzeniu w Zegrzu polskiej twierdzy, cerkiew, bez gruntownej przebudowy, przekształcono w katolicki kościół garnizonowy. Zmiana wyglądu zewnętrznego i wystroju wewnętrznego nastąpiła dopiero w latach 30. XX w. Wówczas to, z inicjatywy proboszcza ks. mjr. Szymona Żółtowskiego kościół przebudowano w 1932 r. według projektu Edgara Norwertha. 


Świątynia nie została uszkodzona w czasie działań wojennych we wrześniu 1939 r. Dopiero walki rosyjsko-niemieckie w październiku 1944 r. dokonały wielu szkód. Po wojnie, ze względu na sytuację polityczną, nie było woli reaktywacji parafii ani odbudowy świątyni. Jej agonia nastąpiła latem 1987 r. kiedy mury wysadzili w powietrze wojskowi saperzy.


Reaktywacja parafii garnizonowej nastąpiła niedługo po przemianie ustrojowej (1993) i uruchomiono wówczas tymczasową kaplicę w budynku kinoteatru na terenie jednostki wojskowej, ale temat odbudowy świątyni odwlekał się. Kamień węgielny wmurowano dopiero 3 czerwca 1999 r. 29 maja 2007 r. nastąpiła konsekracja świątyni.

 

  • Kościół w Zegrzu
  • Kościół w Zegrzu
  • Kościół w Zegrzu
  • Kościół w Zegrzu