Główna treść strony 2023

Nasz Eksponat #2

18 października obchodzone są Dzień Łącznościowca oraz Święto Wojsk Łączności i Informatyki. Ustanowione one zostały na pamiątkę pierwszego stałego połączenia pocztowego między Krakowem a Wenecją w 1558 r.

Centrum Wyszkolenia Łączności powstało w 1929 r. na bazie poprzednich jednostek wojsk łączności funkcjonujących w zegrzyńskich koszarach od 1919 r. W 1935 r. w skład CWŁ weszła klasa łączności ze Szkoły Podchorążych Inżynierii w Warszawie w związku z czym w Zegrzu powołano Szkołę Podchorążych Łączności. CWŁ zajmowało się szkoleniem przyszłych kadr łączności, kandydatów na oficerów rezerwy łączności oraz prowadziło kursy doszkalające.

Centrum Wyszkolenia Łączności działało do wybuchu II wojny światowej. W koszarach jednostki w sierpniu i wrześniu 1939 r. trwała mobilizacja rezerwy. Po klęsce w wojnie obronnej część żołnierzy łączności przedostała się do Francji a następnie do Wielkiej Brytanii, gdzie kontynuowała służbę.

Żołnierze łączności do zegrzyńskich koszar powrócili dopiero w 1948 r., kiedy to powołano Szkolny Pułk Radio. Żołnierze jednostki zajmowali się szkoleniem oraz oczyszczaniem i odbudowywaniem zniszczoną wojną koszar. W późniejszych latach kilkukrotnie reorganizowano zegrzyńską jednostkę. Ostatnia zmiana miała miejsce w 1997 r. kiedy powołano Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki.

 

Bibliografia:

  1. K. Klimaszewski, M. Pakuła „Wrzesień 1939 r.”, Legionowo 2022.
  2. M. Pakuła „Ośrodki szkolenia kadr łączności Wojska Polskiego w Zegrzu w latach 1919-2014”, w: „Rocznik Legionowski” VII 2014.
  3. M. Pakuła „Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki – kontynuator tradycji szkolenia wojskowych kadr łączności w Zegrzu”, w: „Rocznik Legionowski” II 2004.
  4. M. Pakuła „Odbudowa Zegrza po zniszczeniach wojennych w latach 1948-1953”, w: „Rocznik Legionowski” VI 2013.
  • #NE

wstecz