Główna treść strony 2023

Majowe rocznice

1 maja – Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy

Święto robotników, przypadające 1 maja, było przez kilkadziesiąt lat zawłaszczone przez komunistów i z nimi kojarzone, a tymczasem obchodzono je już w XIX w. Warto dodać, że pierwszego dnia maja w Kościele Katolickim obchodzone jest, zgodnie z kalendarzem liturgicznym, wspomnienie św. Józefa Rzemieślnika, patrona ludzi pracy.

1 maja to także data wejścia Polski do Unii Europejskiej. W tym roku przypada 20. rocznica tego ważnego wydarzenia.

2 maja - Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej

Drugi dzień maja był w czasach komunizmu dniem zdejmowania flag po święcie pierwszomajowym. Władze pilnowały, by ten symbol narodowy nie pojawiał się w przestrzeni publicznej 3 maja, w dniu wielkiego święta Polaków.

Po przemianie ustrojowej, 15 października 2003 roku, do laski marszałkowskiej trafił projekt zmiany ustawy o godle, barwach i hymnie RP. Jego autorem był poseł Edward Płonka. Święto flagi zostało ustanowione na 2 maja na mocy ustawy z 20 lutego 2004 roku.

Tradycją stało się noszenie 2 i 3 maja kokard w barwach narodowych oraz wywieszanie flag, nie tylko na gmachach urzędowych, ale także na prywatnych domach i balkonach mieszkań. Na budynkach pojawiają się również iluminacje w barwach narodowych.
Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej obchodzony jest łącznie z Dniem Polonii i Polaków za Granicą.

Święto Narodowe 3 Maja

Jedno z najważniejszych świąt państwowych, ustanowione na pamiątkę uchwalenia w 1791 roku Konstytucji 3 Maja, pojawiło się w polskim kalendarzu w 1919 roku, ale dzień ten był uważany za świąteczny już od roku w którym konstytucja powstała. Święto celebrowano także w latach zaborów.

W 1946 roku komuniści zabronili obchodów 3 Maja, a w 1951 roku oficjalnie zniesiono to święto. Dopiero w roku 1981 ponownie świętowano to historyczne wydarzenie. W stanie wojennym 3 maja odbywały się brutalnie tłumione demonstracje. Na ponowne oficjalne ustanowienie święta 3 Maja trzeba było czekać do przemiany ustrojowej. Przywrócono je ustawą z 6 kwietnia 1990 roku (weszła w życie 28 kwietnia).

 

  • 1Maja1 - Wiec 1majowy w Sztokholmie w 1899
  • 1Maja2
  • 1Maja3
  • DSC06191
  • 3Maja - Jan Matejko Konstytucja 3 maja 1791 r., ze zbiorów...
  • Pierwsza strona konstytucji z 1791, ze zbiroów Biblioteki...

wstecz