Główna treść strony 2023

Nasz Eksponat

30 września przypada Dzień Archiwisty. Z tej okazji pragniemy życzyć wszystkich archiwistom i pracownikom archiwów spokojnej pracy, idealnie zachowanych dokumentów oraz owocnej pracy przy ich opracowywaniu.

W dniu dzisiejszym rozpoczynamy kolejny cykl pn. #NaszEksponat. W ramach cyklu będziemy prezentować Państwu wybrane eksponaty z naszej Izby Pamięci i Tradycji Rybackich wraz z opisem.

W pierwszej odsłonie przedstawiamy falsyfikat mogileński. Oryginał znajduje się w zbiorach Archiwum Głównym Akt Dawnych, w Izbie Pamięci i Tradycji Rybackich w Serocku znajduje się jego wierna kopia.

Przyjmuje się że dokument spisano w 1147 r. a przedstawia on uposażenie klasztoru benedyktynów z Mogilna (na Kujawach) według stanu na 1065 r. Uposażenie zakonników stanowiły dziewięciny z mazowieckich grodów oraz połowy dochodów z ceł na rzekach, pobierane m.in. z Ciechanowa, Zakroczymia, Nasielska czy Serocka.

W przypadku grodu w Serocku, nazywanego w dokumencie „Syrozch” benedyktyni pobierali obie te opłaty. Serocki gród prócz opłat na rzecz klasztoru płacił dziesięcinę na rzecz władzy książęcej oraz biskupiej (w 1075 r. erygowano biskupstwo płockie). Wykopaliska archeologiczne z II poł. XX w. potwierdziły że gród istniał od XI do XIII w. w trzech fazach.

Zapraszamy do odwiedzenia Izby Pamięci i Tradycji Rybackich w Serocku, gdzie można na żywo zobaczyć kopię falsyfikatu mogileńskiego oraz znaleźć zapisany tam „Syrozch” oraz inne mazowieckie grody.

Bibliografia:

  • B. Dymek „Mazowsze do 1247 r.”. Wydawnictwo MOBN, Warszawa 1995.
  • E. Kowalczyk-Heyman „Grody tzw. falsyfikatu mogileńskiego”, w: „Serock i Mazowsze na przestrzeni wieków”, Serock 2017.
  • #NE
  • ...
  • Zrzut ekranu (16)

wstecz