Główna treść strony 2023

Przy świątecznym stole z Radziwiłłami

Jeśli jesteście ciekawi co jadali przedstawiciele jednego z większych rodów magnackich w Polsce oraz chcielibyście przenieść część potraw na swój wigilijny stół to zapraszamy do przeczytania naszego artykułu z wybranymi przepisami „Kuchni Radziwiłłów” autorstwa Danuty i Henryka Dębskich.

Barszcz litewski

Buraczki oczyścić, opłukać, upiec lub ugotować, przestudzić, obrać ze skórki i zetrzeć na tarce o dużych otworach. Grzyby umyć, namoczyć, ugotować, wyjąć i pokrajać w paseczki. Warzywa umyć, obrać, opłukać, pokrajać w paseczki, podsmażyć, zalać wywarem, ugotować. Następnie połączyć z buraczkami, grzybami, wywarem z grzybów, śmietaną wymieszaną z mąką, zakwasem burakowym i przyprawami, chwilę pogotować, doprawić. Przed podaniem posypać posiekaną natką pietruszki.

Pierogi po litewsku

Mąkę przesiać na stolnicę, wbić umyte jajko, zarobić cisto nożem, wlewając cienkim strumieniem wodę. Starannie wyrobić ręką wolne ciasto, przykryć wilgotną ściereczką. Grzyby umyć, namoczyć, ugotować, wyjąć i posiekać. Cebulę obrać, opłukać, pokrajać w kostkę, usmażyć, połączyć ze startym serem, grzybami i żółtkami, doprawić. Ciasto podzielić na części, rozwałkować na grubość 3-4 mm, wykrawać krążki za pomocą szklanki lub specjalnej foremki. Na każdy krążek ciasta nakładać nadzienie, złożyć na pół, zlepić brzegi uważając, aby nadzienie nie dostało się między brzegi (pierogi takie pękają i rozgotowują się). Zlepione pierogi układać na stolnicy posypanej mąką. Następnie partiami wkładać do wrzącej osolonej wody z dodatkiem tłuszczu (3 dag), zamieszać, ugotować. Wyjąć łyżką cedzakową, osączyć, wyporcjować i polać roztopionym masłem, zaraz podawać.

Karp a’la Radziwiłł

Rybę umyć, pokrajać na 4 dzwonka po ok. 15 dag; z pozostałej ryby oddzielić mięso od kości. Cebulę obrać, opłukać, pokrajać drobno, usmażyć, wystudzić, zemleć razem z rybą oraz namoczoną w wodzie i odciśniętą bułką. Następnie połączyć z posiekaną natką pietruszki i żółtkiem, doprawić, napełnić dzwonka ryby, włożyć do wrzącego wywaru wymieszanego z winem, ugotować na małym ogniu. Mało rozgrzać, wsypać mąkę, zasmażyć nie rumieniąc, rozprowadzić zimnym wywarem (szklanka), szybko mieszając trzepaczką, zagotować, dodać opłukane rodzynki, doprawić, zalać dzwonka ryby i dusić przez kilka minut. Podawać z ziemniakami z wody i surówkami.

Śledzie po wileńsku

Ryby umyć, skropić sokiem z cytryny i pozostawić na 30 minut. Następnie posypać przyprawami i mąką, zrumienić z obu stron na silnie rozgrzanym tłuszczu. Grzyby umyć, namoczyć, ugotować, wyjąć i pokrajać w paseczki. Cebulę obrać, opłukać, usmażyć, połączyć z grzybami, śmietaną i żółtkami, doprawić, obłożyć ryby, zapiec w gorącym piekarniku. Podawać z ryżem i surówkami.

Bigos litewski

Kapustę kwaszoną pokrajać, dodać tłuszcz (3 dag), skropić wodą i ugotować. Kapustę białą oczyścić, opłukać, pokrajać w kostkę, usuwając głąb i grube nerwy, zalać niedużą ilością wody, ugotować i odparować. Mięso wieprzowe i z zająca umyć, pokrajać w kostkę, podsmażyć, skropić wodą i dusić na małym ogniu do miękkości. Jabłka umyć, obrać, przekrajać na pół, wydrążyć gniazda nasienne, pokrajać na cząstki. Cebule obrać, opłukać, pokrajać drobno, usmażyć, oprószyć mąką, zasmażyć lekko rumieniąc, połączyć z kapustą kwaszoną i białą, mięsem, jabłkami, koncentratem pomidorowym, pokajaną w półplasterki kiełbasą i przyprawami, chwilę poddusić, doprawić. Podawać z ziemniakami z wody lub pieczywem.

Gołąbki po litewsku

Kapustę oczyścić z uszkodzonych liści, wyciąć głąb, opłukać, włożyć do dużej ilości wrzącej wody, obgotować, aż liście zmiękną. Następnie kapustę wyjąc, oddzielić liście, ściąć grube nerwy nie uszkadzając liści. Kasze opłukać, zatrzeć białkiem, wysuszyć, zalać wrzącym rosołem, zamieszać, zagotować i przykryć. Naczynie z kaszą wstawić do większego naczynia z wrzącą wodą i ugotować na parze. Cebulę obrać, opłukać, pokrajać drobno, usmażyć, wymieszać z kaszą, żółtkami i zmielonym mięsem, doprawić. Na przygotowanych liściach rozłożyć nadzienie, założyć brzegi do środka, zawinąć w rulon, ułożyć w naczyniu wyłożonym liśćmi kapusty, polać doprawioną śmietaną i dusić na małym ogniu pod przykryciem do miękkości. Podawać z ziemniakami.

  • 2
  • 1

wstecz