Główna treść strony 2024

8 maja Narodowy Dzień Zwycięstwa

Narodowy Dzień Zwycięstwa 8 maja obchodzimy od 2015 r. zgodnie z ustawą podpisaną przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. Święto to ustanowiono „w celu upamiętnienia zwycięstwa nad hitlerowskimi Niemcami”.

W Polsce Dzień Zwycięstwa obchodzony jest od 1945 r. Zgodnie z decyzją Bolesława Bieruta na dzień obchodów wybrano 9 maja. Data ta obchodzona była w państwach bloku wschodniego. W Europie Zachodniej zwycięstwo nad Niemcami świętowano dzień wcześniej.

Różnica jednego dnia związana była ze zmianą czasu. 8 maja 1945 r. o godz. 22.30 feldmarszałek Wilhelm Keitel w podberlińskim Karlshorst podpisał akt bezwarunkowej kapitulacji, działania wojenne miały zostać zakończone dokładnie o godz. 23.01. W momencie podpisywania dokumentu w Moskwie było już po północy, czyli był 9 maja.

Akt kapitulacji nie kończył II wojny światowej. Dalej trwały zacięte walki na Pacyfiku a i w Europie w ciągu kilku następnych tygodni zdarzały potyczki z wojskami niemieckimi. A dla państw Europy Środkowo-Wschodniej koniec wojny na kontynencie nie oznaczał pokoju i całkowitego odzyskania niepodległości.

W okresie komunizmu każdego roku w Dzień Zwycięstwa 9 maja odbywały się uroczystości lokalne oraz główne w Warszawie na Placu Defilad lub Placu Zwycięstwa (obecnie pl. Marsz. Piłsudskiego). W Serocku przykładowo 9 maja 1982 r. w wąwozie, gdzie w czasie wojny Niemcy zamordowali 22 Polaków mieszkańców gminy.

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4

wstecz