Aktualności

 • O twierdzy w Zegrzu
  O twierdzy w Zegrzu

  W niedzielę 9 lutego 2020 r. w Izbie Pamięci odbyła się prelekcja dr. Mirosława Pakuły pt. „Twierdza Zegrze – zarys historii”.

 • 10. „Spotkanie z historią”
  10. „Spotkanie z historią”

  Zapraszamy w niedzielę 9 lutego 2020 r. o godz. 15.00 do Izby Pamięci i Tradycji Rybackich. 

 • Dwie parafie Zegrze
  Dwie parafie Zegrze

  W gminie Serock są dwie parafie Zegrze: parafia garnizonowa pw. Świętego Archanioła Gabriela w Zegrzu oraz parafia Zegrze pw. Świętego Antoniego z siedzibą w Woli Kiełpińskiej. W świątyni w Woli Kiełpińskiej znajdują się epitafia starsze niż kościół, a na cmentarzu nagrobki starsze niż nekropolia. Tę dziwną sytuację zawdzięczamy Rosjanom, którzy pod koniec XIX w. wprowadzili swoimi wojskowymi planami sporo zamieszania.

 • Twierdza napoleońska w Serocku - ślady przeszłości
  Twierdza napoleońska w Serocku - ślady przeszłości

  W latach 1807-1808 na polecenie cesarza Napoleona, który uznał Serock za ważny punkt strategiczny, została wzniesiona twierdza, która razem z Modlinem i Pragą, miała stanowić trójkąt obronny. W kolejnych latach fortyfikację zamierzano rozbudować ale jej modernizacji nie ukończono. Relikty twierdzy można dziś odnaleźć na terenie naszego miasta. Najlepiej zachowały się fragmenty rawelinu zachodniego, wkomponowanego w stadion miejski oraz kurtyna północno-zachodnia i bastion północny.

  Serdecznie zapraszamy na prelekcję Zbigniewa Rekucia, eksperta od fortyfikacji.

   

 • NOWOŚĆ w Serocku – Wiesław Żmijewski wspomina kino w Serocku
  NOWOŚĆ w Serocku – Wiesław Żmijewski wspomina kino w Serocku

  Wiesław Żmijewski jest absolwentem Zasadniczej Szkoły Zawodowej Kinooperatorów, działającej w latach 1956 - 1977 roku w Markach, szkoły kształcącej fachowców związanych z przemysłem filmowym

 • Spotkanie miłośników Serocka
  Spotkanie miłośników Serocka

  Zapraszamy na kolejne spotkanie!

 • 38. rocznica wprowadzenia stanu wojennego
  38. rocznica wprowadzenia stanu wojennego

  Niedzielny poranek 13 grudnia 1981 r. był mroźny i słoneczny. Rodziny przygotowywały się do śniadania, a dzieci czekały na „Teleranek”, który nadawano w telewizji o godz. 9.00.  Program telewizyjny tego dnia był jednak inny...

 • Spotkania z historią - rozmawialiśmy o szlakach drogowych
  Spotkania z historią - rozmawialiśmy o szlakach drogowych

  W niedzielę 8 grudnia, w Izbie Pamięci i Tradycji Rybackich odbyło się kolejne Spotkanie z historią. Tym razem dr Mirosław Pakuła zaprezentował "Szlaki drogowe w gminie Serock od średniowiecza do współczesności".

 • Szlaki drogowe w gminie Serock - prezentacja w Izbie Pamięci
  Szlaki drogowe w gminie Serock - prezentacja w Izbie Pamięci

  Zapraszamy do wspólnego obejrzenia starych map i prześledzenia jak zmieniała się sieć drogowa na terenach dzisiejszej gminy Serock.

 • Spotkanie Miłośników Historii Gminy Serock
  Spotkanie Miłośników Historii Gminy Serock

  Zapraszamy na spotkanie