Główna treść strony 2018

Obchody 74. rocznicy Powstania Warszawskiego

74 lata temu, 1 sierpnia 1944 roku wybuchło Powstanie Warszawskie. Z tej okazji spotkajmy się na serockim rynku, gdzie o godzinie 16.50, pod tablicą upamiętniającą poległych i pomordowanych w walkach za ojczyznę, złożone zostaną kwiaty a o godzinie 17.00 wspólnie oddamy hołd Powstańcom. 

Powstanie Warszawskie wybuchło 1 sierpnia o godz. 17.00 - Godzina „W”. Trwało 63 dni. W walkach wzięło udział około 23 tys. żołnierzy Armii Krajowej z okręgu warszawskiego. Powstańców wspierali żołnierze podziemia z okolic stolicy, m.in. z Legionowa, bohaterscy mieszkańcy Warszawy oraz Brytyjczycy – poprzez zrzuty broni i zaopatrzenia. Pomagali Polacy z Armii gen. Berlinga, którzy wbrew rozkazom przeprawiali się przez Wisłę. Armia Czerwona nie udzieliła powstańcom pomocy. 
Żołnierze niemieccy posiadali znaczną przewagę liczebną a także wsparcie artylerii, czołgów i lotnictwa. Dodatkowo ściągnęli do walk w Warszawie odziały SS, RONA oraz kryminalistów Dirlewangera. Pierwsze 4 dni walk to sukcesy powstańców – opanowali część dzielnic, ujawniły się władze cywilne, wydawana była prasa oraz Dzienniki Ustaw. Niestety Niemcy szybko przeszli do kontrnatarcia. Rozpoczęły się krwawe walki, bombardowania, rozstrzeliwania rannych i ludności cywilnej. Już 8 sierpnia upadła Wola, a kolejne dzielnice skapitulowały we wrześniu. Do samego końca trzymało się Śródmieście i Stare Miasto. Powstanie upadło 2 października. Do niewoli dostał się sam Komendant Główny AK – gen. Tadeusz „Bór” Komorowski oraz większość dowództwa AK, a także przedstawiciele rządu londyńskiego. W powstaniu zginęło 18 tys. żołnierzy, około 25 tys. zostało rannych. W walkach i w wyniku rozstrzeliwań zginęło 160 tys. cywilów. Po wysiedleniu miasta z resztek ludności i po wyprowadzeniu jeńców, Hitler rozkazał zrównać Warszawę z ziemią.

  • Obchody 74. rocznicy Powstania Warszawskiego

wstecz