Główna treść strony Pałac Radziwiłłów w Jadwisinie

Pałac Radziwiłłów w Jadwisinie – czar książęcej rezydencji

Każdy, kto dotrze do pałacu ukrytego spośród zieleni obszernego parku, jest zauroczony. Piękny obiekt wydaje renesansowym zabytkiem a tymczasem został zbudowany dopiero w ostatnich latach XIX w.


Rezydencja powstała po tym, jak Jadwiga i Maciej Radziwiłłowie byli zmuszeni opuścić Zegrze, w związku z planowaną budową rosyjskiej twierdzy. Na miejsce budowy nowej siedziby rodowej wybrali swój las położony kilka kilometrów na północ od Zegrza. W latach 1896-1898 powstał obiekt w modnym wówczas kostiumie nawiązującym do francuskiego renesansu. Projekt wykonał François Arveuf.


Pałac pozostał w rękach Radziwiłłów do 1939 r. kiedy zajęli go Niemcy. W wyniku powojennej reformy rolnej majątek ziemski został rozparcelowany. Pałac trafił w ręce Ministerstwa Oświaty. W 1960 r. przejęła go Kancelaria Prezesa Rady Ministrów. Od tego czasu pilnie strzeżona rezydencja stała się miejscem wypoczynku komunistycznych działaczy ale też miejscem szkoleń aktywu partyjnego.  Po przemianie ustrojowej pałac otworzył się dla innych gości i prowadził komercyjną działalność hotelowo-gastronomiczną. W 2016 r. Radziwiłłowie rezydencję odzyskali ale od razu ją sprzedali.


Obiekt o powierzchni 2 tys. m2 wyróżnia się nieregularnym planem z wieloma asymetrycznie usytuowanymi bryłami. Ściany licowane są cegłą klinkierową w kolorze ciemnobrunatnym. Całość pokryta została mansardowym dachem z drewnianymi lukarnami. Nad wejściem głównym widnieje monogram pierwszych właścicieli, natomiast od strony rzeki w ryzalicie umieszczono herby rodowe: „Ślepowron” - Krasińskich i „Trąby” - Radziwiłłów.  Obiekt w czasach budowy był bardzo nowoczesny – miał nawet bieżącą wodę i kanalizację. Obok pałacu zbudowano piętrowe oficyny połączone parterowym budynkiem wozowni i stajnię.

  • pałac w Jadwisinie