Główna treść strony Willa doktora Bocka w Serocku

Willa doktora Bocka w Serocku – medyczne centrum miasta

Willa przy ulicy Wyzwolenia nr 31 w Serocku powstała w dwudziestoleciu międzywojennym i przez wiele lat służyła jako miejsce w którym udzielano ludziom pomocy– i medycznej, i społecznej.

Obiekt wybudował lekarz Konrad Bock przybyły z Nasielska do Serocka w 1921 r.  Oprócz prowadzenia praktyki lekarskiej aktywnie udzielał się społecznie. W czasie okupacji, mimo korzeni niemieckich, odmówił podpisania volkslisty. Został aresztowany i był więziony na Pawiaku. Rozstrzelano go 31 grudnia 1943 r.


Piętrowa willa została zbudowana w 1931 r. o czym świadczy tabliczka wmurowana w ścianę budynku. W czasie okupacji zajmowali ją Niemcy. W czasie walk rosyjsko-niemieckich we wrześniu i  październiku 1944 r. obiekt został tylko częściowo uszkodzony.  Stan willi pozwalał, po wykonaniu niewielkiego remontu, na wykorzystanie jej na cele publiczne.  Z wdową po lekarzu, Janiną Bock, uzgodniono warunki dzierżawy i początkowo w trzech izbach utworzono ośrodek zdrowia (1947). W latach 50. w budynku działała powiatowa izba porodowa. 


Po wybudowaniu nowej siedziby ośrodka zdrowia w latach 60. w budynku odbywały się zajęcia szkolne. Później obiekt przejęło Towarzystwo Przyjaciół Dzieci. W latach 1969-1986 prowadziło tu Dom Dziecka.  Potem, przez trzy lata, budynek stał pusty do czasu aż powstało w nim ognisko wychowawcze a następnie ośrodek opiekuńczo-wychowawczy. W latach 90. na terenie ogrodu przy budynku wybudowano domki letniskowe dla młodzieży z ognisk wychowawczych. Ze względu na rosnące potrzeby ośrodka w roku 2001 do willi dobudowano pawilon.

 

  • willa bocka