Główna treść strony 2020

16 października - Dzień Papieża Jana Pawła II

27 lipca 2005 r. Sejm RP podjął uchwałę o ustanowieniu 16 października Dniem Papieża Jana Pawła II.
Data nie została wybrana przypadkowo, gdyż 16 października 1978 r. arcybiskup krakowski kardynał Karol Wojtyła został wybrany na papieża i przybrał imię Jan Paweł II.

Papież – Polak za główny cel postawił sobie transformację i zmianę położenia kościoła katolickiego. Jego wybór i późniejsza działalność miały też szczególny wpływ na przemiany demokratyczne w Polsce i w innych krajach bloku wschodniego.

Szczególną cechą jego pontyfikatu były pielgrzymki, których odbył łącznie 104 odwiedzając 130 krajów (w Polsce był 8 razy). Przemawiał do milionów ludzi, odwiedzał miejsca, w których nie był wcześniej żaden papież. Słynął ze znajomości wielu języków, dzięki której nawiązywał jeszcze lepszy kontakt z ludźmi różnych narodowości. Spotkania z Nim były dla wiernych wielkim wydarzeniem o charakterze niemalże mistycznym, często zmieniającym ich wewnętrznie na całe dalsze życie.

Ojciec Święty zmarł 2 kwietnia 2005 r. Już 9 maja 2005 r. rozpoczął się proces jego beatyfikacji zakończony w 2011 r. Z kolei proces kanonizacyjny zakończył się w 2014 r. i wówczas Jan Paweł II został włączony w poczet świętych Kościoła Katolickiego. 

 

Fot. na stronie głównej - Dennis Jarvis/ Wikimedia Commons

wstecz

Powrót do topu strony